Svedectvo Veronika

Svedectvo Veronika

Kto alebo čo ovplyvnilo tvoje rozhodnutie stať sa dobrovoľníčkou?
Sama neviem. Pohybovala som sa medzi sestrami a po práci s deťmi som vždy túžila…..naraz sa tu naskytla príležitosť, NODAM a práca s deťmi…jednoducho neváhala som a teraz viem, že som urobila dobre. A prečo? Pretože som skutočne šťastná…:)
V akej oblasti pracuješ ako dobrovoľníčka? Čomu sa venuješ?
Pracujem s deťmi a sem tam aj s mládežou. Prevažne sa venujem tvorivým aktivitám, ale aj duchovnému programu, príprave stretiek, táborov a pod.
Ako dlho si dobrovoľníčkou?
Tri až štyri roky
Ako si sa dostala k týmto aktivitám? S čím si začala, príp. aká bola tvoja cesta až do súčasnosti?
Nebolo to jednoduché. Moje prvé stretko bolo úžasné a to ma naštartovalo, ale potom to bolo už ťažšie, vymýšľanie programu na stretká, tvorivé aktivity, vychovávanie detí…..fú, akosi bolo toho veľa.. ale po čase som si našla svoj spôsob „robenia stretiek“ a to najhlavnejšie, našla som sa v tom SAMA. Hľadala som rôzne hry, chodila po kurzoch a…..časom môžem povedať, že už mám dosť skúseností, no nie na toľko, aby som prestala hľadať niečo nové a tvorivé.
Aké boli Tvoje očakávania v súvislosti s vybranou dobrovoľníckou aktivitou/prácou? Ako sa naplnili?
Moje očakávanie. Neviem. Bola som pred výzvou. A nie som človek ktorý by to vzdal hneď po prvom páde. Môžem povedať, že som spokojná s tým čo robím a viem aj to, prečo to robím. Ale stále je pre mňa problém vytvoriť správu z podujatia 🙂
Aké si mala pocity na začiatku? Bolo aj niečo, čoho si sa obávala? Ak áno, podarilo sa to eliminovať, odstrániť?
Mala som strach, tešila som sa, vnímala niečo krásne… bolo toho príliš veľa aby sa to dalo všetko opísať. Ale najväčší strach som mala a mám o deti.
Čo je tvojou motiváciou, čo ťa inšpiruje ako dobrovoľníčku?
Deti
Čo si sa naučila, získala a naopak možno aj stratila tým, že si sa rozhodla svoj voľný čas vyplniť dobrovoľníckymi aktivitami?
Získala som veľa, najmä to, že som si začala viac veriť a naučila som sa vystupovať pred ľuďmi. Takisto sa od základov zmenil môj vzťah k dospelým i deťom. A stratila som nejaký čas, ktorý teraz vnímam, že stratený vôbec nie je.
Pokús sa napísať jednu zručnosť alebo schopnosť, ktorá sa počas Tvojej dobrovoľníckej práce/ aktivít rozvinula najviac?
Práca s rôznymi materiálmi najmä drôt, maľba na sklo a dekupáž.
Čo by si odkázala mladým ľuďom, ktorí váhajú, či má zmysel byť dobrovoľníkom?
Jednoducho by som im povedala: „To, čo vám dá práca s deťmi a mladými, to sa nenaučíte nikde. Jednoducho musíte to zažiť. Je to niečo nádherné.“
Veronika, stredisko Nitra